Zdechovský: Kuks by měl být zapsán na seznam UNESCO

Středa, Duben 8, 2015

Brusel – Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) chce usilovat o zařazení Kuksu na seznam památek UNESCO. Podle europoslance je stavba natolik unikátní a výjimečná i ve spojení s Braunovým betlémem, že se dá rozhodně hovořit o díle světového významu.

V současné době Královéhradecký kraj žádnou památku na seznamu UNESCO nemá, ačkoli indikativní seznam České republiky již obsahuje Český ráj a Braunův betlém. „Kuks je natolik výjimečnou stavbou a jednou z nejdůležitějších a nejkrásnějších památek Královéhradeckého kraje, která by rozhodně neměla na seznamu památek UNESCO chybět,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Z mé pozice poslance Evropského parlamentu uvítám a plně podpořím veškeré aktivity vedoucí k zápisu Kuksu na seznam UNESCO a to ať už v Čechách nebo v Bruselu, kde má UNESCO jednu ze svých čtyř poboček v Evropě,“ vysvětlil Tomáš Zdechovský.

 

UNESCO slaví 70. výročí

UNESCO slaví tento rok 70. výročí od svého založení, a proto bude celý rok ve znamení oslav a doprovodných akcí. UNESCO vzniklo 4. listopadu 1945 v poválečné éře k rozvoji intelektuální a morální solidarity lidstva a mezi dvacet zakládajících států patřilo i Československo. Česká republika má v současné době 12 památek a 4 nehmotná dědictví, které jsou zapsány na seznam UNESCO.