Záplavy na Srí Lance zasáhly 500 000 lidí – Diakonie vyhlašuje sbírku

Pátek, Červen 9, 2017

Praha, 8. 6. 2017 – Srí Lanku zasáhly nejhorší záplavy od roku 2003. Kvůli povodním a sesuvům půdy zahynulo více než 200 lidí a další se pohřešují. Záplavy se dotkly asi 0,5 milionu obyvatel zejména na severu a západě Srí Lanky. Na 73 000 z nich podle OSN muselo opustit své domovy.

Po bleskových záplavách následovaly sesuvy bahna, které vedly ke ztrátám na životech a zpomalují záchranné práce. „Náš dům je celý pod vodou, kuchyni to spláchlo, náš majetek je pryč,“ říká obyvatelka zaplavených oblastí (BBC).

Na místě zasahuje armáda, Červený kříž i nevládní organizace. Vládní expert Uchita Zoysa řekl zástupci Diakonie: „Během povodní probíhala pomoc dobře. Problém čekáme později, až budeme muset postupně odstraňovat škody a obnovovat zemi.“

Místní lidé pomáhají různě: třeba na Facebooku se domluvila skupina mladých lidí a na hlavním nádraží v Colombu sbírají lahve s vodou a trvanlivé potraviny. Někteří kolemjdoucí věnovali svůj oběd. „Je smutné vidět takovou katastrofu. Taky mám děti, tak jsem dala aspoň dvě láhve vody. To je vše, co teď mohu udělat, říká dojatá paní a přidává svůj dar na hromadu potravin (BBC).

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vyhlašuje od 5. 6. 2017 veřejnou sbírku na pomoc obětem záplav.

Ze silných dešťů na Srí Lance vznikl cyklon Mora, který 30. května zasáhl Bangladéš a Myanmar. Místní úřady evakuovaly 1 milion lidí. Zasaženy byly také myanmarské uprchlické tábory Pauk Taw a Sittwe, kde dlouhodobě pracuje česká Diakonie.

Diakonie ČCE situaci denně sleduje a je v kontaktu s místními organizacemi. „Pomáhat budeme s našimi partnery přímo na Srí Lance. Vyhlašujeme sbírku a zaměříme se na odstraňování následků katastrofy. Chceme, aby se lidé mohli co nejdříve vrátit k životu před záplavami,“ říká ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Tomáš Tožička.

Jak můžete přispět?

  • Přispějte do veřejné sbírky: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol: 324
  • Pošlete DMS na číslo 87 777 ve tvaru:

 DMS DIAKONIEPOMOC 30

 DMS DIAKONIEPOMOC 60

 DMS DIAKONIEPOMOC 90

Cena DMS je 30, 60, nebo 90 Kč. Více na www.darcovskasms.cz.

 

Více informací vám poskytne Zdeňka Sobotová: sobotova.spolu@diakonie.cz, tel. 730 182 571

Čtěte víc:

Záplavy na Srí Lance: vyhlašujeme sbírku

Srí Lanka: Diakonie je připravená pomoci

Tisková zpráva