Testování e-shopů: Zkoušení na pobočce je stále raritou

Středa, Říjen 3, 2018

Zhruba každý druhý Čech nad šestnáct let nakupuje na internetu, jak vyplývá z průzkumu Českého statistického úřadu. Nejoblíbenějším sortimentem je potom oblečení, alespoň jednou si jej za rok 2017 přes internet koupilo téměř 28 % Čechů starších šestnácti let.

V září letošního roku proto server Arecenze.cz otestoval devět největších internetových obchodů s módou a zhodnotil, jak pohodlně se v nich nakupuje. „Většina nákupů proběhla zcela bez problémů, některé obchody ale nijak zvlášť nespěchaly s doručováním zboží nebo vracením peněz, občas je proto potřeba se při nakupování na internetu obrnit trpělivostí,“ hodnotí zakladatel serveru Arecenze.cz Jakub Havelka.

Testování se podrobily e-shopy Answear, H&M, Lidl, Mango, Reserved, Tchibo, Zalando, Zara a Zoot. Do hodnocení se promítl každý aspekt nákupu, od přehlednosti webových stránek obchodu, přes rychlost doručení zboží, až po rychlost vyplacené peněz za vrácené oblečení. „Zákazníky pravděpodobně nejvíc zajímá rychlost nákupu. Až na jednu výjimku dodaly všechny e-shopy zboží do dvou dnů, pouze obchod H&M si dal na na čas a na balíček jsme čekali deset dní,“ popisuje redaktorka serveru Eliška Srncová.

Stále více obchodů umožňuje vyzvednutí i vrácení zboží zdarma na některé z kamenných poboček, možnost vyzkoušení na pobočce je ale pořád ještě docela rarita. Sází na ni zejména e-shopy Zoot a Tchibo, obchod Answear tuto vymoženost nabízí zákazníkům jen v Praze a v Brně.  Na webových stránkách portálu najdete celý test e-shopů s oblečením.