Odpoledne s vlastní hlavou jako součást oslav Dne mozku

Čtvrtek, Březen 12, 2015

Hradec Králové (12. 3. 2015) – Již od roku 1998 připadá na 11. března oslava Evropského dne mozku, kterou začíná Evropský týden mozku a s ním spojené přednášky a další akce pro veřejnost, které pořádají kapacity v oboru neurologie. Do oslav Dne mozku se 10. března zapojila také královehradecká veřejnost prostřednictvím akce Odpoledne s vlastní hlavou, kterou pořádala neurolaboratoř Commservis.com ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové.

Všichni zvědavci a nadšenci, kteří dorazili v úterý do Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové, prožili podnětné a zábavné odpoledne. Dozvěděli se, mimo jiné, jak funguje intuitivní vidění, a přesvědčili se na vlastní oči, že se nejedná o žádný trik, jak mnozí skeptici tvrdí. „Za schopnost intuitivního vidění je zodpovědná epifýza neboli podvěsek mozkový. Jelikož v dospívání dochází k jistým degenerativním změnám na epifýze, je těžší naučit vidět se zakrytýma očima děti starší 13 let a dospělé. Ale i u těch to jde. Lépe u žen, protože jsou více intuitivní než muži,“ vysvětluje metody intuitivního vidění lektorka neurolaboratoře Jitka Hladíková.

I mozek se musí stravovat zdravě

Další přednáška se věnovala tématice správné výživy pro mozek. „Mnoho z nás duševně pracuje a vyžaduje od svého mozku maximální výkon. Jenže už nemyslí na to, že je potřeba nejprve mozku dodat energii, a pak po něm teprve chtít vysoký výkon,“ upozorňuje lektorka neurolaboratoře Markéta Sýsová. „Mozek čerpá energii především z glukózy. Ta vzniká štěpením složitých sacharidů, které najdeme zejména v celozrnných výrobcích,“ upřesňuje Sýsová.

Po přednáškách vypukl turnaj tříčlenných družstev ve hře Mindball. Vítězové si odnesli výhru v podobě 3D bludiště Perplexus. Kromě Mindballu, si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet i další přístroje neurolaboratoře – ať už Mozkostřelbu nebo třeba zábavný Mindflex nebo Mozková ouška.

„Během celého odpoledne a podvečera navštívilo akci zhruba sto účastníků, což je velmi milé a příjemné znamení. Lidé se o svůj mozek zajímají a chtějí ho trénovat,“ konstatuje za pořadatele Markéta Sýsová a pochvaluje si spolupráci s knihovnou: „Se Studijní a vědeckou knihovnou jsme navázali velmi přátelskou spolupráci. Věřím, že za rok se tu u příležitosti oslav Dne mozku opět setkáme. Poděkování patří také mediálnímu partnerovi, společnosti BUS TV.“