Moderní technologie pomáhají malým firmám prosperovat i v době krize

Čtvrtek, Únor 27, 2014

Mezi největší
výhody
, které
úspěšným
malým a středním podniků
m

(SMB)
přináší používání nových technologií, patří
podstatně vyšší flexibilita na měnícím se trhu (65 %), výrazný nárůst efektivity práce (55 %) a značné zvýšení spokojenosti zákazníků (49 %). To jsou závěry průzkumu

Náskok díky technologiím

, který mezi malý
mi
a střední
mi
podnik
y
v ČR nechal provést Microsoft. Průzkum sledoval rozdíly v tom, jak nové technologie, zejména cloudová řešení, používají rostoucí firmy ve srovnání s firmami, které stagnují či klesají.

Téměř polovina (49 %) rostoucích firem uvedla, že díky technologiím dnes úspěšně působí na trhu. „Některé podniky našly díky cloudu novou příležitost, jiné dokázaly zefektivnit provoz, inovovat obchodní model či expandovat na nové trhy,“ uvedl Martin Tolar, ředitel pro malé a střední podniky ve společnosti Microsoft. Téměř dvě pětiny (38 %) respondentů z řad rostoucích SMB dokázaly díky technologiím výrazně zvýšit zisk. „V dnešních náročných podmínkách si těžko někdo může dovolit takové příležitosti ignorovat,“ dodal Martin Tolar.

Rostoucí české podniky používají nové technologie mnohem častěji také k získání zákazníků na zahraničních trzích (39 %) a k tomu, aby konkurovaly velkým hráčům (35 %). Růst a expanze vždy přináší nutnost řídit zaměstnance na dálku a zajistit standard a kvalitu služeb bez ohledu na to, kdo a kde je poskytuje. Může to platit při rozvoji pobočkové sítě a ještě výrazněji, když firma vstoupí na světové trhy. „Dynamickým firmám jednou začne být český trh malý a díky cloudovým technologiím mohou dnes mnohem levněji a jednodušeji expandovat do zahraničí,“ doplnil Martin Tolar.

Progresivní m
alé firmy jsou motorem ekonomiky

Úspěšné využívání informačních technologií v malých a středně velkých firmách má navíc důležitý přesah do celé ekonomiky. Obdobná globální studie, kterou pro Microsoft zpracovala poradenská společnost BCG (Ahead of the Curve), zjistila, že malé a střední podniky s otevřeným přístupem k moderním technologiím vytvářejí pracovní místa dvakrát rychleji a vykazují o 15 % vyšší růst tržeb než ostatní společnosti. V ČR malé a střední podniky vytvářejí zhruba 55 % přidané hodnoty a na zaměstnanosti se podílejí téměř 70 %, takže vyšší využívání moderních technologií v tomto segmentu by mohlo výrazně pomoci i české ekonomice jako celku. Vývoj ekonomiky po celém světě jasně ukazuje, že informační technologie neberou lidem práci, ale naopak vytvářejí nová pracovní místa a další příležitosti pro růst firem, dodává Martin Tolar.O
průzkumu
„Náskok díky technologiím“
,
Ipsos Marketing

Cílem průzkumu provedeného pro společnost Microsoft bylo zjištění vzájemné souvislosti mezi využíváním moderních informačních technologií a růstem obratu středně velkých a menších firem. Za tímto účelem vylo osloveno 207 českých firem z různých odvětví.

O
průzkumu „Ahead of the Curve
: Lessons on Technology and Growth from Small Business Leaders

, The Boston
Consulting Group (B
CG
)

Průzkum realizovaný společností The Boston Consulting Group pro společnost Microsoft se uskutečnil v období března a dubna roku 2013. V rámci průzkumu bylo osloveno celkem 4 000 manažerů s rozhodovací pravomocí ze segmentu malých a středně velkých firem. Cílem tohoto průzkumu, který proběhl v Číně, Indii, Brazílii, Německu a Spojených státech, bylo zjistit, jaké technologie v rámci svého podnikání využívají. Report podrobně identifikuje příležitosti, které technologie pro SMB společnosti přináší, a současně poskytuje určitý návod, jak tento technologický potenciál využít ve svůj prospěch a udělat z něj konkurenční výhodu na trhu malých a středních podniků.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Přečtěte si celý článek