Hradečáci, hurá na Plachtu!

Středa, Leden 21, 2015

Hradec Králové – I když letošní zima zatím neukázala svou pravou tvář, mají hradečtí obyvatelé i tak mnoho příležitostí k venkovnímu sportování přímo ve městě. Také v tomto zimním období se často vydávají do městské odpočinkové zóny Na Plachtě, která skýtá řadu sportovních i relaxačních příležitostí.

„Letošní zima, se svými rozmary počasí, je nakloněná sportování všeho druhu. Pro všechny, kteří si dali do nového roku předsevzetí více sportovat, je to určitě dobrá zpráva. A Hradečáci nemusí za sportem daleko,“ konstatuje Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové a dodává: „Ani teď v zimě není přírodní památka Na Plachtě opuštěná. Lidé využívají letošní mírné zimy a vyrážejí do zdejších lesů na procházky, prohánějí se zde na kole a není žádnou výjimkou, když tady potkáte jezdce na koni.  Na svou příležitost zase bedlivě čekají běžkaři. Sotva napadne sníh, vyrážejí po upravovaných běžeckých stopách ven z betonového města.“

Přírodní památka Na plachtě se rozkládá v okrajové části Hradce Králové. Můžete zde najít lesní porosty, rybníky, tůně nebo vřesoviště. Těsné sousedství s městskou zástavbou skýtá jedinečnou možnost pro obyvatele Moravského předměstí, jak trávit volný čas v unikátním přírodním prostředí.

Z domu rovnou na běžky

V sousedství přírodního území Na Plachtě, za areálem PETROF, nyní také finišují přípravy na zahájení výstavby první etapy nového bytového komplexu Rezidence Na Plachtě. Se zahájením stavby se počítá na jaře letošního roku a první obyvatelé se nastěhují v létě 2016.

„Jsme nadšení, že můžeme výstavbu bytů realizovat právě v blízkosti této přírodní památky. S podobnými projekty máme dobré zkušenosti. Je třeba vždy pečlivě zvážit celý návrh zástavby, aby projekt dobře zapadl do okolní krajiny a aby zeleň v okolí bytových domů co možná nejpřirozeněji navázala na sousední lesní plochy. Při tom všem samozřejmě také myslíme na budoucí majitele bytů a jejich pohodlné bydlení. Musím říci, že náš hradecký projekt má i některé specifické prvky, které jsme do něj zařadili až dodatečně, a které naše jiné projekty běžně nemají. Například po tom, co jsme pochopili, jak velké oblibě se v Hradci těší cyklistika, navrhli jsme do všech domů samostatné kolárny, u každého domu je navíc místo speciálně navržené pro mytí kol, s připojením na vodovod a s osvětlením. Pevně věříme, že to lidé ocení,“ říká Martin Kubišta, ze společnosti Rezidence Na Plachtě s.r.o., která projekt realizuje. „Zájem o bydlení v této lokalitě je veliký. Už se těšíme, až z nových domů budou vyrážet první obyvatelé na výlety na Plachtu. A možná i na běžky dojde – pokud zase začnou být zimy, jak bývaly,“ uzavírá s úsměvem Kubišta.