Čeští evangelíci vybrali pro Haiti víc než 500 000 korun

Úterý, Únor 14, 2017

Přesně 533 090 Kč mezi sebou vybrali členové Českobratrské církve evangelické (ČCE) na pomoc Haiti, které 4. října 2016 zasáhl hurikán Matthew. Prostřednictvím německé Diakonie Katastrophenhilfe se peníze použijí při stavbě odolnějších domů a na obnovu zemědělského hospodaření.  

Záplavy a sesuvy půdy po hurikánu zničily na jihu Haiti úrodu, domy, pole, silnice a mosty. Diakonie ČCE vyhlásila 8. 10. 2016 sbírku, ke které se připojili lidé ve farních sborech evangelické církve v České republice.

Za 3 měsíce vynesla sbírka 233 090 Kč. Vedení církve přidalo z fondu na okamžitou humanitární pomoc dalších 300 000 korun. Evangelíci tak pro obyvatele Haiti shromáždili 533 090 Kč.

Peníze pošle na Haiti Středisko humanitární a rozvojové spolupráce přes německou Diakonie Katastrophenhilfe a podpoří tak její práci na konkrétních místech na Haiti.

Diakonie Katastrophenhilfe spolupracuje s místními partnery na Haiti od zemětřesení v roce 2010. Haiti se z následků zemětřesení stále nevzpamatovalo a hurikán v říjnu 2016 situaci ještě ztížil – téměř 1 000 000 lidí žije v rozbitých domech nebo provizorních obydlích, není dost potravin a hrozí hlad.

Diakonie Katastrophenhilfe (DKH) zásobovala lidi hned po hurikánu pitnou vodou a hygienickými potřebami jako obranou proti choleře, potravinami, dekami a ochrannými plachtami.

Z nouzových ubytování se lidé pomalu vracejí domů, kde ale nic nezůstalo. Potřebují osít pole a opravit nebo postavit nové domy. „Teď musíme lidem pomoci, aby se mohli vrátit k normálnímu životu a uživili se,“ říká Martin Keßler, vedoucí DKH, „proto rozdáváme osivo a nástroje a nabízíme zemědělská školení.“

V listopadu 2016 vyslala DKH na Haiti své odborníky, kteří zjišťovali nejnaléhavější potřeby obyvatel obcí Chantal, Torbeck a Camp Perrin. Teď připravují koncept obnovy domů pro 50 rodin. Nové domy musí lépe odolat příští katastrofě a je nutné použít vhodný stavební materiál. Členové rodin se budou podílet na stavebních pracích.

Druhá oblast pomoci se týká obživy. 10 000 rodin se zapojuje do obnovy zemědělství a jejich členové dostávají za svou práci malý plat. DKH pořizuje osivo a nástroje a obyvatelé Grand´Anse Yams se připravují na další zemědělskou sezónu. Podpořené rodiny se účastní školení v udržitelném a ekologickém zemědělství.

 

Kontakt pro další informace:

Jan Dus

ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE

e-mail: dus.spolu@diakonie.cz

mobil: 739244860

www.diakoniespolu.cz