Česká republika spustila linku na pomoc obětem násilí. Je příkladem pro ostatní…

Neděle, Únor 22, 2015

Praha – Česká republika je teprve sedmým státem, který v pátek 20. února spustil provoz telefonické linky pro oběti kriminality a domácího násilí. Linka zatím funguje v Rakousku, Německu, Dánsku, Nizozemí, Chorvatsku a Irsku. Ostatní státy Evropské unie nemají dobře zavedené a dostatečně financované organizace pro podporu obětí trestných činů. Europoslanec Tomáš Zdechovský se chce sejít s dalšími europoslanci a společně řešit pomoc obětem kriminality a domácího násilí.

„Všechny členské státy by měly nastavit takový systém, který bude efektivně pomáhat obětem trestných činů. Oběti zločinu stály vždy spíše na okraji zájmu. Pachatelé trestného činu se stávají zdrojem pozornosti, a to je špatně. Odčinění nebo alespoň odškodnění následků trestných činů, samozřejmě je-li něco takového vůbec možné, se neobejde bez účinné pomoci obětem,“ zdůrazňuje europoslanec Tomáš Zdechovský

 

Speciální linka Bílého kruhu bezpečí 116 006 je zdarma a non-stop

Pod číslem 116 006 je od pátku 20. února v České republice dostupná zdarma a non-stop telefonická krizová pomoc pro oběti kriminality a domácího násilí. Bílý kruh bezpečí tuto linku zprovoznil u příležitosti letošního Evropského dne obětí, který připadá na neděli 22. února.

„Ti, kdo utrpěli v důsledku trestné činnosti újmu, potřebují emocionální podporu a také dostatek informací o svých právech a možnostech, jak se svých práv domoci,“ oceňuje Zdechovský tento počin a především práci Bílého kruhu bezpečí.

„Tato linka pomoci je bezplatně provozována vůbec poprvé. Non-stop linky jsme v České republice měli, ale pro volající byly zpoplatněné. Za třináct let jejich provozu evidujeme 86 539 volání, tj. průměrně dvacet telefonátu každý den včetně víkendů a svátků,“ vysvětluje důvody zprovoznění nové linky prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.