Aktuálně

Pátek, Březen 28, 2014

28. 3. 2014

Přesná lokalizace pacienta je důležitá – detektivní služby pražské záchranky

Dva neobvyklé, téměř detektivní případy řešily v posledních dnech operátorky dispečinku pražské záchranky. V obou případech volající sice na tísňovou linku oznámili informace svědčící o existenci pacienta ve vážném stavu, ale nevěděli, kde se postižený nachází.
V prvním případě šlo o „známou“ volající, která ovšem neznala přesnou adresu postižené. Znala pouze ulici s několika panelovými domy a se stovkami bytů. Žena navíc bydlela v této ulici teprve krátce a nebylo jasné, zda již zde má i oficiální bydliště. Operátorka v tomto případě využila všech dostupných databází, pomocí kterých se podařilo najít ženu bydlící ve stejné ulici a s její aktivní pomocí nakonec i postiženou pacientku, která skutečně zkolabovala zamčená ve svém bytě. Přivolaní hasiči poté pomocí lanových technik do bytu vnikli, ženu vyprostili a předali do péče zdravotníků.
Ještě komplikovanější případ se řešil o dva dny později. Tentokrát šlo o volajícího, kterého postihla náhlá příhoda za volantem auta. Stačil vytočit číslo svých rodinných příslušníků, ale již nebyl schopen sdělit, co se stalo a kde se nachází. Také zde musela naše dispečerka využít kombinace několika dílčích informací, které ve spojení s přibližnou lokalizací mobilního telefonu, poskytnutou prostřednictvím IZS operátorem mobilních sítí, umožnily postiženého najít a ve velmi vážném stavu transportovat do nemocnice. Prvotní informace předané rodinou udávaly pravděpodobnou polohu postiženého na Jižním Městě, nakonec byl nalezen na rozhraní Žižkova a Libně.

Přečtěte si celý článek