1. 1. – 31. 1. 2014

Úterý, Únor 18, 2014

28. 01. 14

V úspěšnosti resuscitací jsme na světové špičce

V roce 2013 resuscitovaly posádky pražské záchranky celkem 571 pacientů se zástavou oběhu – tj. ve stavu „klinické smrti“. U téměř poloviny z nich (42%) se podařilo na místě události obnovit účinný oběh. Zpět do běžného života se – samozřejmě ve spolupráci s pražskými nemocnicemi – vrátilo 96 (16,8%) resuscitovaných, kteří byli z nemocnic propuštěni bez neurologického deficitu, nebo jen s minimálními potížemi.

Celosvětově sledovaným parametrem kvality záchranného systému je úspěšnost resuscitací u pacientů, kteří měli jako první zachycený rytmus komorovou fibrilaci (FIK). Těchto pacientů jsme v roce 2013 resuscitovali celkem 159, z nichž 81 (50,1%) přežilo s dobrým neurologickým výsledkem.

Poprvé v historii přežilo v Praze klinickou smrt více než 50% pacientů s komorovou fibrilací. Jde o světově absolutně špičkový výsledek.

Nejčastější příčinou náhlé zástavy oběhu bylo kardiologické onemocnění (63%), nejčastější obětí NZO bývají muži, průměrný věk 64let. K většině zástav dochází doma (56%) a na veřejně dostupných místech – na ulici, v MHD apod.

Díky telefonicky asistované neodkladné resuscitaci našich dispečerek a ochotných laiků-zachránců je před příjezdem posádek laicky „oživováno“ přes 80% postižených, což je více, než uvádí dosud nejlepší světově publikované výsledky!

27. 01. 14

Od pátku sedm podchlazených osob

Od pátku do neděle byli pražští záchranáři přivoláni k sedmi podchlazeným osobám, které byly následně převezeny do nemocnic. U případu úmrtí 42letého muže, který byl ve čtvrtek nalezen v parku na lavičce v Praze 5, nelze vyloučit souvislost s počasím.

V těchto mrazivých dnech jsou nejvíce ohroženi starší lidé a malé děti s horší termoregulací, dále kardiaci a pacienti s oběhovými problémy. Je třeba věnovat zvýšenou pozornost dostatečnému oblékání, nejlépe použít několik vrstev. Při mínus deseti stupních by měly tyto rizikové skupiny pohyb venku omezit na nezbytně nutnou dobu. Lidé by se neměli tzv. „zahřívat alkoholem“ – roztahuje cévy a zrychluje krevní oběh, což má za následek větší úbytek tělesného tepla. Navíc ovlivňuje vědomí a obranné mechanismy těla – zimu necítíte a snadno může dojít k podchlazení.

Pádů na kluzkých chodnících přibývá

Prahu pokryla sněhová nadílka a pádů na kluzkých komunikacích přibývá. Ke 13. hodině evidujeme 14 úrazů. Jedná se o zhmožděniny, výrony a zlomeniny končetin, úrazy hlavy a páteře. U starších osob se zhoršenou pohyblivostí je častým a vážným zraněním úraz kyčelního kloubu.

23. 01. 14

Pád ze schodů skončil vážným zraněním

Na diskotéce v Plynární ulici v Holešovicích spadl v noci ze schodů 30letý muž. Podle prvotních informací se jednalo o pád pouze ze tří schodů, přesto skončil vážným zraněním hlavy. Po akutním ošetření a stabilizaci vitálních funkcí byl pacient předán do následné péče zdravotníků Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Na lavičce v parku byl nalezen mrtvý muž

V dopoledních hodinách byl náš lékař přivolán do ulice Puchmajerova v Praze 5, kde byl policejní hlídkou v parku na lavičce nalezen 42letý muž bez známek života. Po prohlídce těla zemřelého konstatoval lékař úmrtí z neznámé příčiny. Vzhledem k počasí nelze vyloučit souvislost s nízkými teplotami. Podle vnějších znaků se pravděpodobně jednalo o osobu bez přístřeší.

21. 01. 14

Dva pády do kolejiště metra

Před půlnocí byli záchranáři voláni do stanice metra Hůrka, kde spadl do kolejiště opilý nevidomý muž. Se zhmožděnou dolní končetinou byl převezen k odbornému vyšetření na traumatologické oddělení motolské nemocnice.

Před 6. hodinou ranní přijal dispečink informaci o muži ležícím v kolejišti stanice metra Skalka. Záchrana 25letého muže nebyla možná, ještě před příjezdem záchranářů podlehl svým vážným zraněním.

Zástava oběhu na zimním stadionu

Krátce po poledni zasahovali záchranáři u zástavy oběhu 44letého muže na zimním stadionu v Letňanech. Do příjezdu našich posádek zahájili ochotní svědci události podle pokynů dispečerky oživování pomocí výboje automatického externího defibrilátoru. V resuscitaci pokračovali záchranáři a po dalším výboji se muž probral do plného vědomí. Podle naměřených hodnot byl příčinou kolapsu akutní infarkt myokardu. Pacient byl předán do specializované péče zdravotníků kardiologické jednotky Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

20. 01. 14

U opařených dětí zasahujeme téměř denně

Od pátku do neděle ošetřili pražští záchranáři na území Prahy čtyři opařené děti. U těchto případů zasahují naše posádky bohužel téměř každý den. Do péče specialistů popáleninového centra vinohradské nemocnice byli o uplynulém víkendu předáni čtyři chlapci ve věkovém rozmezí od 1roku do 7let s opařeninami vodou a čajem na 10-25% povrchu těla.

Kromě pozemní složky bývá využívána i posádka letecké zdravotnické záchranné služby pro pacienty z Prahy a Středočeského kraje, v noci pak pro území celé republiky. Rozsáhlé popáleniny často končí celoživotním traumatem. Buďte na své děti opatrní!  

Oběšení v parku na Žižkově

V dopoledních hodinách přijalo zdravotnické operační středisko informaci o muži v bezvědomí, kterého objevila policejní hlídka v parku Parukářka na Žižkově. Pomocí automatického externího defibrilátoru zahájila hlídka oživování, po příjezdu na místo pokračovaly v resuscitaci naše posádky. Pokusy o záchranu byly bohužel neúspěšné. Za příčinu úmrtí asi 35letého muže označil zasahující lékař oběšení. Případem se zabývá policie.

17. 01. 14

Tragický pád ze 7. patra

V ranních hodinách byli záchranáři přivoláni do Stodůlek k pádu muže ze 7. patra. Přes rychlý příjezd a neodkladně zahájenou resuscitaci se posádkám nepodařilo obnovit životní funkce pacienta, který podlehl svým zraněním na místě.

Střelba v Čimicích

Napadení muže se střelným zraněním bylo hlášeno zdravotnickému operačnímu středisku dnes odpoledne z Čimické ulice. Po příjezdu na místo události poskytl lékař společně s posádkou rychlé zdravotnické pomoci 29letému muži neodkladnou přednemocniční péči. Následně byl pacient s vážným úrazem hlavy převezen na ARO Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

15. 01. 14

Vážná dopravní nehoda ve Vršovicích

U dopravní nehody dvou osobních vozidel zasahovaly naše posádky v odpoledních hodinách v Ruské ulici ve Vršovicích. Srážka skončila vážným zraněním 39leté ženy. Po stabilizaci životních funkcí byla pacientka za podpory přístrojů předána do následné péče zdravotníků ARO vinohradské nemocnice.

Kryštof 01 zasahoval u výbuchu v obci Osov u Berouna

Posádka záchranářského vrtulníku z Prahy-Ruzyně byla dnes dopoledne vyslána do obce Osov u Berouna, kde došlo na recepci jedné z firem k výbuchu neznámého předmětu. Při výbuchu byly vážně zraněny dvě osoby. Mladý muž přes veškerou snahu záchranářů podlehl svým zraněním na místě, 37letá žena byla ve stavu umělého spánku letecky transportována na ARO Fakultní nemocnice v Motole.

13. 01. 14

Pád z lešení ve Vysočanech

Na ARO Fakultní nemocnice Královské Vinohrady převáželi dnes odpoledne záchranáři 37letého dělníka po pádu z lešení v ulici Na Harfě ve Vysočanech. Při pádu do 3metrové hloubky pacient utrpěl otřes mozku a vážné zranění dolní končetiny.

08. 01. 2014

Smrtelný pád z 18. patra

Tísňové volání o pomoc vážně zraněnému muži, který v ulici Nad Opatovem na Chodově vypadl z okna bytu v 18. patře, převzalo zdravotnické operační středisko po 11. hodině. Lékař i posádka rychlé zdravotnické pomoci dorazili na místo události v setkávacím systému během několika minut, ale záchrana 59letého muže nebyla v jejich silách. Pacient utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl ještě před jejich příjezdem. Okolnosti případu šetří policie.

V Lazarské ulici srazil osobní vůz seniorku

Po poledni zasahovaly naše posádky u dopravní nehody v Lazarské ulici v Praze 1, kde srazil řidič osobního vozu 83letou ženu. Vážně zraněná seniorka byla po stabilizaci životních funkcí předána do následné péče zdravotníků ARO Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

02. 01. 2014

Pád z 5. patra v Trojické ulici

Po 14. hodině vyjížděly naše posádky do Trojické ulice v Praze 2, odkud byl hlášen pád muže z 5. patra. Přes jejich rychlý příjezd nebyla záchrana 57letého muže možná. Pacient utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým podlehl na místě.

Dělník propadl střechou

Posádka letecké zdravotnické záchranné služby byla dnes odpoledne vyslána do Berouna k vážně zraněnému muži, který při práci propadl střechou domu. Při pádu z výše cca 7 metrů utrpěl vícečetná vážná poranění. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl 57letý pacient letecky transportován do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

01. 01. 2014

Bilance silvestrovské noci

Během silvestrovské noční směny přijaly dispečerky 584 tísňových volání a výjezdové skupiny řešily 266 událostí. V souvislosti s menším počtem oslavenců v centru Prahy došlo ve srovnání s loňským rokem před půlnocí ke snížení zásahů o 12 procent, v dalších hodinách se počty ošetřených oproti loňsku prakticky nezměnily. Nejvyšší zatížení bylo mezi půlnocí a 4. hodinou. V této době docházelo k přetížení provozu s maximem až 60 přijatých výzev za hodinu. Všechny řešené události spadaly do běžného spektra pacientů, tradičně dominující příčinou byla nadměrná konzumace alkoholu. Během noci vyjížděli záchranáři ke 3 pádům z výše. Sebevražda 45leté ženy z Malešic a pád muže z Nového Města skončily tragicky, 21letá dívka ze Žižkova byla po pádu do světlíku převezena ve vážném stavu na ARO vinohradské nemocnice. Před 6. hodinou ranní došlo k vážné dopravní nehodě na Hlávkově mostě, 78letý chodec sražený osobní vozem byl předán ve vážném stavu na ARO Fakultní nemocnice v Motole.

Z loňských 10 úrazů způsobených pyrotechnikou stoupl letos počet zraněných na 18(!) Pacienti celého věkového spektra z různých částí Prahy byli s úrazy končetin, obličeje, poraněním očí, převáženi do péče specialistů:

20:46 – Chodov – M 1959 – výbuch petardy v ruce – TN chir

00:05 – Nové Město – M1992 – úraz ruky od petardy – VFN chir

00:14 – D. Chabry – Ž 1949 – úraz oka – FNKV oční

00:15 – Háje – Ž 1988 – úraz ucha – TN chir.

00:23 – Chodov – Ž 2003 – úraz ruky – TN d. chir.

00:25 – Malá Strana – M 1992 – úraz obličeje – FNKV popáleniny

00:29 – Řepy – M 1994 – úraz kolene – FNM trauma

00:39 – Nové Město – M 1988 – úraz oka – FNKV oční

00:40 – Nové Město – Ž 1985 – úraz ramene – FNKV popálenina

00:40 – Nové Město – M 1984 – úraz ruky – FNKV plastika

00:46 – Vinohrady – M 1986 – úraz ruky – VFN chir.

01:06 – Nové Město – M 1993 – úraz oka – VFN oční

01:15 – Chodov – M 1984 – úraz ramene – FNKV plastika

01:15 – Chodov – M 1978 – úraz obličeje a oka – TN oční

01:38 – Kunratice – Ž 1984 – úraz DK – negat. revers

01:48 – Žižkov – M 1992 – úraz HK – FNKV popáleniny

01:50 – Nové Město – Ž 1985 – ztrátové poranění prstů HK – NNF chir.

03:13 – Stodůlky – M 1989 – úraz dlaně – FNM trauma

Práce našich výjezdových skupin i spolupráce s ostatními složkami IZS byla bezproblémová a kolegiální a zasluhuje poděkování všem zúčastněným, stejně jako spolupráce se službou ambulancí Nemocnice Na Františku a Všeobecné fakultní na Karlově náměstí.

Přečtěte si celý článek